1 2 3 4
 
 • Edu Art House Korepetycje 3ds max Vray Archicad Artlatis
 • korepetycje

  3DS MAX, V-RAY.

  Nauka, 3d s max, Korepetycje, V-ray
 • korepetycje

  ARCHICAD, ARTLATIS.

  Nauka, Korepetycje, Archicad, Artlantis
 • korepetycje

  PHOTOSHOP

  Korepetycje, Lekcje, Photoshop

Blog Architektoniczno - Projektowy:

Komputer do wizualizacji architektury, wnętrz i obiektów.

Pod kątem programów 3ds max, Archicad, Vray, Artlantis.

Lista artykułów...

"Komputer do projektowania wnętrz" Na co zwracać uwagę przy kupnie komputera do projektowania grafiki w 3d dla projektanta, architekta, i architekta wnętrz. Tak, aby nie przepłacić?

Laptop czy stacjonarny PC - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Na początek warto się zastanowić, czy na prawdę potrzebujemy laptopa do projektowania architektury. Na komputer stacjonarny z podobną konfiguracją wydamy zdecydowanie mniej i zdecydowanie taniej jest rozbudować jego konfiguracje w późniejszym czasie.

Podam kilka rad, które pozwolą wybrać ogólnie lepszy komputer do projektowania.

Procesor CPU - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Jeżeli stawiamy na komputer do renderingów, najważniejszy jest procesor. Najprościej mówiąc, im więcej rdzeni tym lepiej (prawdziwych, nie wątków). Kolejnym aspektem jest wyższe taktowanie zegarów (GHz). Następne to, aby procesor nie był przestarzałą konstrukcją. W wersji max proponuje najlepsze Intelowskie i9 (wersja dla bogatych, którzy zarabiają na projektowaniu sporo i liczy się tylko szybkość), i7 najwyższe modele (dla tych, którzy chcą mieć moc i nadal dysponują dobrym budżetem) i Ryzen 7 (nowość wśród procesorów do zastosowań typu rendering z dużo lepszym stosunkiem cena / szybkość, niż Intel). Należy Pamiętać procesor w programach 3d jest najważniejszy, gdyż on zajmuję się głównie obliczeniem renderu (który to zazwyczaj jest tym co najbardziej możemy przyspieszyć dobrym komputerem)

UWAGA: Celowo nie opisuje tu Intel Xeon (procesory wielordzeniowe do stacji roboczych /serwerów, których można użyć wiele na jednej płycie głównej). Gdyż nimi chciałbym zająć się oddzielnie.

Karta Graficzna GPU - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Drugą kwestią jest karta graficzna (ona pomaga w obliczeniach, ale nie jest już tak istotna jak na przykład w grach komputerowych). Karta nie musi być z najwyższej półki, lecz musi być na tyle szybka, aby nie blokować samego procesora (około 800-1000 zł to granica poniżej, której nie schodzimy). Dodatkowo zbyt słaba karta mogła by spowalniać edycję w widoku 3d (3ds max - widok perspektywy lub kamery, Archicad - widok perspektywy lub aksonometrii).

Polecam też sprawdzić/zastanowić się jakiego silnika renderującego będziemy używali w 3ds max. Niektóre z nich wykorzystują bardziej kartę graficzną. Wtedy inwestycja w nią będzie bardzo sensowna.

Oddzielnym tematem, który poruszę w innym artykule, są typowe silniki oparte na GPU (karta graficzna) i karty dla profesionalistów typu Quadro.

Dysk Twardy SSD - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Dobrym przyspieszeniem jest dodatkowy dysk SSD na system i program do projektowania. Przyspiesza odczyt i zapis plików i uruchamianie Windows oraz programów.

Pamięć RAM - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Pamięć, absolutne minimum 16 gb, a najlepiej 32-64 gb (w wersji min. 2 x identyczne kości po 8Gb w trybie dual), później można zawsze dokupić więcej bez zbędnego przepłacania.

Ceny - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Jeśli chodzi o same ceny to warto odpalić kilka porównywarek i poczytać o nich. Sprawdzając czy nie przepłacamy za komputer u danego sprzedawcy. Szczególnie w laptopach nie ma zbytniej różnicy gdzie go kupimy, gdyż źródło (producent ) jest zawsze to samo. Części do komputerów stacjonarnych, produkowane są w tych samych fabrykach (jeśli zależy nam jakieś konkretnej serii z konkretnego kraju, zawsze możemy sie o to zapytać i poprosić o nią - jeśli jest dostępna). Bez względu w jakim sklepie je zakupimy. Mądrze sprawdzając ceny możemy sporo zbić z kosztów.

Monitor - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Na marginesie, do szybkości pracy też przyczynia się monitor, proszę na nim nie oszczędzać. Nawet jeśli nie stać nas na drogie monitory z wysokim odświeżaniem i dobrą matrycą to pamiętajmy. Do projektowania kupujemy duże ekrany, dzięki czemu projektujemy szybciej i wygodniej. Nasze oczy tak nie cierpią z powodu siedzenia zbyt blisko ekranu. Dla braku efektu odbijania otoczenia od monitora, proponuje również zastanowić sie nad powłoką matową ekranu. Nawet do laptopa warto dokupić sobie drugi monitor min. 24 cale. Praca na dwóch to super wygoda i przyspieszenie.

Porównanie cen - komputer do projektowania architektury i wnętrz.

UWAGA: Celowo też nie podaje cen sprzętu, gdyż one są dość płynne i uzależnione od wielu czynników (ceny walut, wejście nowszych modeli z danej serii itp.). Dodatkowo polecam sprawdzać i porównywać ceny podzespołów i samych laptopów w porównywarkach cen w Internecie (Ceneo, Skąpiec itp.)

Mam nadzieję, że pomogłem kilku osobą troszeczkę rozjaśnić sytuację.

Lista artykułów...